November 19-én, a CESI jóvoltából, az Európai Unió társfinanszírozásában valósult meg az Activer rendezvénysorozat Magyarországon is, az MKKSZ szervezésében. A szakmai rendezvény fő témája az aktív munkaerő-piaci politika Európában, valamint a Sikeres tervezés és végrehajtás a szakszervezeti részvételen keresztül.
Az egész napos rendezvényt Boros Péterné, MKKSZ Elnök, CESI Alelnök nyitotta meg. Beszédében tájékoztatta a jelenlévőket a projekt és egyben a rendezvény témáiról, céljairól. A megnyitó után Klaus Heeger, a CESI Főtitkárának videóüzenete került vetítésre, melyben ő is részletezte a projekt céljait, valamint az MKKSZ és a CESI szerepét az európai érdekvédelmi tevékenységekben.
Első előadóként Kiss Ambrus, Fővárosi Önkormányzat Főigazgató adott elő „Az EU-n belüli munkaerő-mobilitás hatásai a tagállamok munkaerőpiacaira és a határokon átnyúló munkavállalók támogatásának módjai” témában. Előadásában részletesen kitért arra, hogyan járulhatnak hozzá a szakszervezetek a határokon átnyúló munkavállalók támogatásához és hatékony munkaerő-mobilitáshoz.
Második előadóként Fekete Katalin, szervezetfejlesztő tréner beszélt „A szakszervezetek és a szociális partnerek részvételének módjai az európai szemeszterben és az EU politikai döntéshozatalában” témában. Előadásában részletesen tájékoztatta a résztvevőket az európai szemeszter pilléreiről és az ahhoz kapcsolódó magyarországi, szakszervezeti tevékenységről. A pozitív hangvételű előadás azt mutatta be, hogy a sok jelenlegi nehézség ellenére mit tehet a hatékony fejlődés és érdekképviselet érdekében egy magyar szakszervezet.
Kolin-Sabján Katalin, a TÖOSZ nemzetközi titkára „A rugalmas munkavégzés kockázatai és lehetőségei a szakszervezetek szemszögéből” című előadásában nem csupán a jelenleg lehetséges magyarországi viszonyait mutatta be a rugalmas munkavégzésnek, de részletesen rámutatott arra is, hogy Magyarországon milyen korlátozásokkal néznek szembe a közszolgálati dolgozók e téren, illetve bemutatta a fiatal munkavállalók prioritásait is, amik között első helyen szerepel a rugalmasság. Ezek fényében a szakszervezetek által képviselt érdekek és célok között elsődlegesen szerepelnie kell a rugalmas munkavégzés lehetőségének megteremtésének.
Dr. File Beáta, az MKKSZ Alelnöke a „Lehetőségek és eszközök a szakszervezetek számára a munkaerő-piaci változásokkal való megbirkózás és a minőségi munkakörülmények biztosítása érdekében” témájában első sorban az önkormányzati dolgozók, mint az MKKSZ legfőbb képviselt területének lehetőségeit vizsgálta. Rámutatott a szféra hátrányos helyzetére, kitért a nyugdíjasok és fiatalok körülményeire is, és megfogalmazta, hogy a szakszervezeteknek ki kell állniuk az önkormányzati köztisztviselők munkakörülményeinek és béreinek szintje javítása érdekében.
Kovács Valéria a Fridays For Future képviselője, valamint Töplerné Szaszkó Andrea, a Göd-ÉRT Egyesület Alelnöke – mindketten az OKA képviseletében – „A jól működő továbbképzési és átképzési mechanizmusok és az európai készségfejlesztési menetrend fontossága - XXI. századi szemléletformálás és edukáció egy egészségesebb Magyarországért” téma keretein belül a környezetvédelem szempontjából ragadták meg a továbbképzést és átképzést. Előadásaikban nem csupán a klímaváltozás jelenlegi és várható hatásait, valamint a Magyarországra települt akkumulátorgyárak negatív hatásait taglalták, hanem azt is, hogy mit tehetünk magánemberként és mit tehet egy szervezet a környezet megóvás érdekében. Minden európai szervezetnek, így köztük a magyarországi szakszervezeteknek is kiemelt célként kell kezelniük a társadalom „továbbképzését” a környezetvédelem irányába.
Az előadásokat panelbeszélgetés követte, mely során a jelenlévők aktív részvételével az orosz-ukrán háború és az infláció Magyarországra gyakorolt hatását vitatták meg. Megállapításra került, hogy az infláció minden korosztályt másképp, de igen erősen és hátrányosan érint. Részletesen tárgyalták a fiatalokat, a nyugdíjasokat és az aktív munkavállalókat érintő hatásokat is. Szakszervezeti szempontból megállapították, hogy elsődleges és kiemelt érdekvédelmi célnak kell lennie az inflációkövető bérezésnek és nyugdíjjáruléknak. A háború hatásai különös módon vetülnek Magyarországra, hiszen elsődlegesen ezt a folyamatosan meghosszabodó veszélyhelyzeti intézkedésen keresztül érezzük, mellyel a kormányzat már hosszú ideje egy kézben, egyeduralma alatt tart minden döntéshozatalt a háborúra hivatkozva.
A nap folyamán, valamint a panelbeszélgetés folyamán Szebeni Dóra, az MKKSZ Elnökségének látta el a moderátor szerepét.
Az est, a már megszokott módon a fiatalok külön szekciójával folytatódott, ahol Szokolai Róbert, MKKSZ Fiatalok Képviselete Elnök, CESI Youth Alelnök „A szakszervezetek szerepe a több és jobb munkahely megteremtésében és a fiatalok támogatásában” témában tartott előadást a fiatal munkavállalóknak. A fiatalok együttesen megállapították, hogy a nap folyamán elhangzottakat tudják erősíteni, azaz fiatalként követelik az inflációkövető bérezést, a rugalmas munkavégzést, a veszélyhelyzeti kormányzás eltörlését, valamint egységesen fontosnak tartják a környezetvédelmi tevékenységet. Ezeket tartják egy szakszervezet legfontosabb céljának és egyben legnagyobb vonzerejének.
A magyarországi Activer konferencián több, mint 70 fő, aktív munkavállalók, nyugdíjasok és fiatalok, egyaránt, aktívan részt vettek és közös állásfoglalásuk szerint a szakszervezetek szerepe nem csupán elengedhetetlen, de jelentősebb, mint valaha.
Szokolai Róbert