Az MKKSZ Fiatalok Képviselete értelemszerűen a közszféra fiatal munkavállalóit érintő hatását vizsgálja a bejelentett SZJA mentességnek 25 éves korig. A képlet ettől függetlenül minden magyar fiatalra igaz.
A háromlábú szék egyike a kor és ezzel nagyjából fel is borul. Egy magyar fiatal, ha van olyan szerencsés, hogy normál mederben folyjon az élete, akkor 18-19 éves kora körül elkezdi az egyetemet. Feltételezzük, hogy ez a Közszolgálati Egyetem, mert az adott fiatal nem hallott a közszolgálati bérekről vagy azok ellenére is a nép szolgálatába vágyik. Az egyetemet 22-23 éves korára fejezi be, ekkor válik potenciális álláskeresővé. Itt lép a képbe már most a közszférát érintő munkaerőhiány, ugyanis az új munkatárs kiválasztási folyamata keservesen lassú, hiszen nincsen rá személyzet. Ez a fiatal - a szebbik képet felfestve - nem sokkal 23 éves kora előtt lesz aktív dolgozó. Rosszabb esetben elmúlik 24 is, mire munkavállalóvá válik.
A második láb a bér. Szép is lenne Németh Balázs, az M1 műsorvezetőjének 400.000,- Forintos példájával számolni, vagy a KSH által számolt 397.400,- Forintos átlagbérrel, hiszen feltételezhetnénk, hogy a magyar átlagba a fiatal is beletartozik. A magyar fiatalok ezektől az összegektől nagyon távolálló ajánlatokat kapnak. A realitás talaján maradva számoljunk a bruttó 210.600,- Forintos garantált bérminimummal. Az ezt az összeget érintő SZJA, vagyis a bruttó összeg 15%-a 31.590,- Forint. Tehát a fent említett fiatal – a két felfestett életkor közé belőve – 23-tól 25 éves koráig, azaz 24 hónapig élvezheti az SZJA mentességet, ami összesen 758.160,- Forint. Valójában még ez a számítás sem a valósághoz legközelebb álló. A közszférában maradva, a szociális ágazatot választó fiatal csupán a minimálbérre számíthat, hiszen a szociális ágazati dolgozók (minden dolgozó, nem csak a fiatalok) 80%-a minimálbért keres. Ugyanez a kalkuláció a minimálbérrel, de a korrektség végett nem 2 évre, hanem 18-tól 25-ig számolva 7 évre, hiszen a képletből kihagyjuk az egyetemi végzettséget: havi 24.150,-; évi 289.800,-; 7 évre 2.028.600,- Forint.
A harmadik lábat alkotják a munkaerőpiac irreális tényezői, az európai színvonal hiánya és a belföldi problémák összessége. Kezdjük azzal, hogy munkát kapni nem olyan egyszerű, ahogy azt a második bekezdésből sejteni lehetne. A köz és a versenyszférára is igaz, hogy 20 évesen lenne szükség 8 év tapasztalatra, a maga természetességében szükséges elfogadni a fizetetlen túlórát és még a fiatal köszönje meg, hogy dolgozhat a legalján, hiszen itthon az emberi bánásmód nem alapfeltétel stb. Ugyanakkor, ha valahogyan 20 éves korodra már 8 éve gyűjtöd a munkatapasztalatot, túlképzett ne legyél, mert az olcsó munkaerő sokkal jobb munkaerő! A közszférát érintő munkaerőhiány bekövetkeztében olyan enyhítések vannak pl. a szociális ágazatban, hogy a „régen” diplomás posztokat érettségizett emberek töltik be. Ennek nem csak az az oka, hogy egy diplomásnak esze ágában sincs ennyi pénzért dolgozni – jelzem, hogy szakirányú diplomával 10-ből 9-szer vissza sem hívnak! Visszatérve a minimálbérrel „felhalmozott” kétmillió forintra, ezt az összeget 7 év alatt kapta egy szociális ágazati, fiatal munkavállaló. Félre tudta tenni? Dehogy tudta! Még ezzel a plusz 24.150,- Forinttal is csak 131.215,- Forintot keresett!!! Ezzel az összeggel, és egyébként a garantált bérminimummal is egy magyar fiatal életképtelen. Ennyi pénzből nem lehet fenntartani egy albérletet, nem lehet nyaralni, félretenni, de még tovább sem képezheti magát a jobb élet reményében. A 24.150,- Forintot úgy éli fel a fiatal, mintha nem is lenne, mert még ez sem fedezi az alapvető életfeltételeket. Amennyiben mégis el tudta rakni, mert otthon él és van 2.028.600,- Forintja, mihez kezd vele? A magyar ingatlanárakkal ez még csak meg sem közelíti az önerőt. Egy új autó sem jön ki belőle. Amennyiben mégis beforgatná egy hitelbe az önálló élet reményében, és idő közben elmúlik bűvös 25 alattinak lenni, majd újra fizet SZJA-t, de a bére csak évente 1-3%-kal növekedett, miből fizeti a hitelt? Az igazság az, hogy a magyar bérek, így a fiatalok bére is, és a lehetőségeik annyira elmaradnak az európai színvonaltól, hogy összevetni is kár azokat. Egy magyar fiatal minimálbérrel, garantált bérminimummal, esteleg többel is csak álmodik saját lakásról, autóról, megtakarításról stb. Teljességgel elérhetetlenek. A legnagyobb esély a továbblépésre az öröklés, amit várni nem a kedvenc elfoglaltságunk.
Összeségében üdvözölnénk a kezdeményezést, ha nem egy süllyedő hajó foltozgatása és nem leplezetlen szavazatvásárlás lenne, hiszen ezt meg lehetett volna lépni évekkel ezelőtt is. A magyar fiatalok azonban, akiket bárhogy is próbálnak kiragadni Európából és a világból, nem ilyen könnyen megvásárolhatók. Mint a haladó világ polgárai, ennél sokkal értékesebb dolgokat akarunk. Minőségi oktatást, egyenlő emberi jogokat, független bíróságot, korrupciómentességet, liberális nézeteket akarunk! A munka világában pedig nem pár évre szóló SZJA mentességet, hanem európai béreket, amik mellett nem szorulunk adókedvezményre! Rövidebb munkahetet, több szabadságot, a home office alaptörvénybe foglalását! Diplomás bérminimumot, ami garantálja, hogy az egyetemen eltöltött éveink kifizetődnek! Nem utolsó sorban pedig, ha már egyetem, a diákhitelt ne a bruttó bérünkből, hanem a nettóból vonják, hiszen mi is abból élünk!
2022-től a 26 az új felnőtt? Addigra oldd meg magad, kisfiam?! Mi van azokkal, akik hátrányos helyzetük miatt 25 éves koruk után végeznek tanulmányaikkal? Azokkal, akik végeztek, de nem kaptak munkát? Akik másokról is gondoskodnak? Mit kéne elérnünk ezzel a „plusszal” pár év alatt? Jövőt kéne alapoznunk belőle? Mibe forgassuk az 1-2 millió forintunkat 25 éves korunk után?
Mindezektől függetlenül pedig egyetértünk azzal az állásponttal, miszerint jelenleg ennél nagyobb gondok is vannak az országban! A források rossz felhasználása és az azokból való szavazatvásárlás nem valódi segítség a fiataloknak. Számunkra is az a fontos, hogy a magyar gazdaság helyreálljon, a vendéglátóegységek, szórakozóhelyek, kulturális intézmények megmaradjanak, hiszen hol is költhetnénk el a 24.150,- Forintunkat, ha ezeket hagyjuk megszűnni? Bízunk benne, hogy fiataljaink nyitott szemmel járnak és nem adják el szavazataikat aprópénzért. Az SZJA mentesség IGÉRETE nem segítség, annál hosszabbtávú, tisztességes, európai megoldást érdemlünk!
Sz.R.
MKKSZ Fiatalok Képviselete koordinátor