Az MKKSZ elnöksége október 14-ei ülésén Boros Péterné elnök beszámolt az előző ülés óta végzett munkájáról, majd szakszervezet politikai és pénzügytechnikai egyeztetés folyt 2024. február 1-től érvényes tagdíjfizetési rendszerről, tárgyalt a Szervezeti és Működési Szabályzat egyes szabályainak módosításáról, és döntött az Országos Választmány ülésének összehívásáról 2023. november 17-ére. A napirend fontosságára tekintettel az ülésen részt vettek a megyei titkárok is, közülük néhányan online módon.
Az elnöki beszámolóban Boros Péterné röviden szólt a Szociális Ágazat Érdekegyeztető Fórum (SZÁÉF) szeptember 21-i üléséről, a szeptember 25-i un. „Szikragyújtó” rendezvényről, és a szeptember 28-án, Gödöllőn a Magyar Önkormányzatok Szövetsége által rendezett ünnepi önkormányzati konferenciáról. A SZÁÉF ülésén érdemi tárgyalás nem volt, csupán a SZÁÉF új ügyrendjét fogadtuk el, illetve abban állapodtunk meg, hogy kezdeményezésünk lényegéről a bérfejlesztésről a november 16-i ülésen tárgyalunk. Az 1000 fős Szikragyújtó rendezvényen szeptember 25-én az elnökség 4 tagja vett részt. Itt Palotás János tartott egy tájékoztatót a jövő évi uniós választással kapcsolatban, Tóth Zoltán választási szakértővel együtt, amelyet civil szervezetek, szakszervezetek és a pártok figyelmébe ajánlott. Az önkormányzati konferenciáról kiemelte, hogy Eszes Béla Jánoshida polgármestere, a MÖSZ társelnöke előadásában nyíltan megfogalmazta a kérdést arról, hogy mi a jövője az önkormányzatoknak, vajon mit tervez a kormány? Aggódó felvetésre persze válasz nem érkezett. Tehát az a vélekedés, hogy a 2024. évi önkormányzati választások után az önkormányzatokat érintően igen jelentős változás várható, ez most egy nyilvános konferencián az érintett polgármesterek körében is elhangzott. Az a különleges helyzet, hogy 2024. június 9-én válasszák meg majd az új polgármestereket, az új képviselőtestületi tagokat, de azok majd csak októberbe léphetnek hivatalba, ez igen furcsa helyzetet teremt, lesz-e addig döntésképes gazdája a településnek.
A szakszervezet politikai és pénzügytechnikai egyeztetés keretében megbeszélés folyt 2024. január 1-től érvényes tagdíjfizetési rendszerről. Boros Péterné elmondta, hogy a tagdíjlevonást megtiltó törvénnyel kapcsolatban minden lehetséges jogi eszközt – részben önállóan, részben másokkal együtt – ki fogunk használni annak érdekében, hogy ezt a törvény szabályt megsemmisítsük vagy módosítsuk. Ki fogunk használni minden kommunikációs lehetőséget azért, hogy rámutassunk ennek az intézkedésnek a kormányzati politikai céljára, hazug indokaira. A jövőben a tagoknak maguknak kell intézni a tagdíj befizetését. Erre fel kell készülnünk, ezért a százalékban meghatározott tagdíjat felváltja az egyösszegű tagdíj. A tag szabadon választhatja meg a tagdíjfizetés módját, de az online bankkártyás fizetést fogjuk javasolni. Ösztönözni tervezzük az egyösszegű éves tagdíjfizetés is. A jövőben a tagok azonosítása érdekében kiemelt szerepe lesz a tag adóazonosító jelének is. Ezekről – az SZMSZ módosítás keretében – az OV fog dönteni.
Szokolai Róbert MKKSZ irodavezető a felkészülés jegyében bemutatott egy új tagnyilvántartó és tagdíjkezelő rendszert. Kivetítőn mutatta be a tag által látott digitális felületet, majd azt is, mit lát a rendszer kezelője. Ebben a rendszerben látni ki mikor és mennyi fizetett, akár az adott hónapban, vagy az év során. Lehet alapszervezetenként is szűrni, létszámra és összegre is. Ahhoz, hogy ez működni tudjon, előzetes adatgyűjtési, adategyeztetési feladat szükséges, mely során minden tagnak meg kell adnia magán e-mail címét is, ugyanis ez alapvető a rendszer működéséhez. A begyűjtött adatokkal az MKKSZ minden tagot automatikusan fog betáplálni az új rendszerbe, melyről a tagok értesítést kapnak e-mailben. Ezt követően, egyéni döntés alapján, akár egyedi profil létrehozásával is regisztrálhatnak a tagok az új felületen, mellyel egy komplexebb felhasználói élményt érnek el, többek között a befizetések kezelését is. Aki ezzel nem szeretne élni, de szeretné kihasználni az új rendszer adta biztonságos online fizetési lehetőséget, annak elegendő lesz minden hónapban csupán az aktuális értesítő e-mailben kapott linkre kattintva elvégeznie a befizetést, amit legelső alkalommal egy általa megadott PIN kóddal tehet még egyszerűbbé. A tagdíjkezelő össze van kötve egy fizetési rendszerrel, így könnyen lehet havonta fizetni, de ez beállítható rendszeres fizetésre, és ezt fogjuk ösztönözni. A technikai felkészítés a következő hónapokban megtörténik. A lezárt év után az adóigazolást a rendszer ki fogja küldeni a tagoknak. A rendszer elindításában nagy szerepük lesz a megyei titkároknak és az alapszervezeti titkároknak, hiszen a tagnyilvántartásba minden tagnak be kell jelentkezni, de fizetni lehet más módon is, a tag választása szerint. Az elnökségi ülésen számos kérdés hangzott el, ennek alapján tisztázódott néhány probléma, majd az elnökség döntött ennek az új tagnyilvántartó és tagdíjkezelő rendszernek a megvásárlásáról.
A vitában elhangzottak és a döntés fog majd tükröződni a november 17-re összehívott Országos Választmányi ülésre beterjesztett SZMSZ módosításban is. A választmányi ülés össze lesz kapcsolva egy uniós képzéssel is.
Dr. Marosi János